Płock historyczny

Płock historyczny

Katedra pw. Najświętszej Marii Panny

Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny stoi w miejscu najstarszego kościoła katolickiego na Mazowszu, którego początki sięgają przełomu X i XI wieku. Aktualny wygląd budynku ma XVI-wieczne korzenie. Obecny wygląd jest wynikiem przebudowy dokonanej w latach 1901-1903 wg projektu wybitnego architekta i konserwatora zabytków -Stefana Szyllera. Wnętrze zdobią polichromie Władysława Drapiewskiego.
Zewnętrzna bryła katedry prezentuje trzy style architektoniczne: romański (plan katedry i jej korpus), gotycki (wieże i schodkowe szczyty pomiędzy wieżami oraz w szczytach transeptu), renesansowy (kopuła z latarnią).
W 1910 roku papież Pius X podniósł Katedrę Płocką, konsekrowaną w 1144 roku, do rangi bazyliki mniejszej. W 1965 roku erygowano przy katedrze parafię. 7 czerwca 1991 roku przebywający z wizytą duszpasterską w Płocku Papież Jan Paweł II przewodniczył w katedrze nabożeństwu czerwcowemu. Jezusowego. 

ŚWIĄTYNIA MIŁOSIERDZIA I MIŁOŚCI

Uroczystość konsekracji miała miejsce 15 sierpnia 1914 roku. Początkowo Świątynia nosiła wezwanie Nieustającej Adoracji i Ubłagania – a od 15 sierpnia 1918 roku – nazwę Świątyni Miłosierdzia i Miłości.

Budowla nawiązuje do gotyku angielskiego, tynkowanego. Trójnawowa świątynia, z wyższą nawą środkową, zostala zbudowana na planie prostokąta.

Nawy boczne posiadają charakterystyczne dla gotyku, wysokie ostrołukowe okna. Zewnętrzny fronton zwieńczono trzema strzelistymi wieżami

Wewnątrz naturalne światło pada na ołtarz zbudowany w kształcie konfesji, wspartej na czterech filarach. Jest to nawiązanie do ołtarzy we wczesnochrześcijańskich kościołach, które wzbogacane były baldachimem wspartym na podporach.

Nad konfesją umieszczona jest tiara papieska i dwa skrzyżowane klucze, symbolizujące że to nie człowiek, ale Chrystus jest najwyższą władzą w Kościele. W świątyni jest tylko jeden ołtarz, co stanowi zasadę w mariawickich kościołach. Brakuje świętych obrazów, które mariawici szanują, ale nie prowadzą ich kultu.

 

#Mariawici

#KatedraMariawicka

#Płock

#Bazylika

#WniebowzięcieNMP

#FeliksaKozłowska

#Architektura

#GotykAngielski

#BudynekKlasztorny

#KlasztorMariawicki

#TrójnawowaŚwiątynia

#Ołtarz

#Monstrancja

#MariaFranciszkaKozłowska

#DziełoWielkiegoMiłosierdzia

#ZgromadzenieZakonne

#TradycjaKatolicka

#Adoracja

MUZEUM MAZOWIECKIE

Swoją siedzibę ma w okazałej, secesyjnej kamienicy i przylegającym do niej budynku. Jest to najstarsze polskie muzeum powstałe z inicjatywy społecznej. Początkowo, od 1821 r. było częścią Towarzystwa Naukowego Płockiego, z biegiem lat z muzeum regionalnego stało się placówką stale poszerzającą eksponowaną tematykę i zakres wystaw. Obecnie muzeum to pięć oddziałów, z których każdy specjalizuje się w prezentowaniu wybitnych zbiorów.

Warta obejrzenia jest największą w Polsce kolekcja sztuki secesyjnej, ekspozycja X wieków Płocka prowadząca przez tysiącletnią historią Płocka, nietuzinkowa wystawa eksponatów etnograficznych z całego Mazowsza, a także odległej kulturze Dalekiego Wschodu (w zabytkowym spichlerzu!), poznać losy płockich Żydów w odrestaurowanej synagodze, wreszcie – zanurzyć się w uwodzącej zmysły sztuce Art Déco.